Jak podatkowa grupa kapitałowa rozliczy ulgę B+R
Podatkowa grupa kapitałowa ma prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania o koszty kwalifikowane ponoszone przez jedną ze spółek wchodzących w skład grupy. Kwota odliczenia jest limitowana wysokością dochodu wykazanego przez PGK.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 20 października 2021 r. (I SA/Op 312/21).
Jedna ze spółek wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej (PGK) jest jednostką badawczo-rozwojową, w ramach której prowadzone są m.in. prace nad nowymi produktami i technologiami. Spółka ta (dalej: spółka X) ponosi koszty działalności badawczo-rozwojowej, które spełniają definicję kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2 ustawy o CIT. W danym roku podatkowym może dojść do sytuacji, w której wartość poniesionych przez spółkę X kosztów kwalifikowanych będzie wyższa niż dochód osiągnięty przez tę spółkę. Wartość poniesionych kosztów kwalifikowanych nie będzie jednak przekraczać kwoty dochodu uzyskanego łącznie przez PGK z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
We wniosku o interpretację podatnik spytał czy PGK będzie mogła odliczyć od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT koszty kwalifikowane rozliczanych w ramach ulgi B+R poniesione przez spółkę X do wysokości kwoty dochodu PGK i czy kwota odliczenia będzie limitowana kwotą dochodu osiągniętego przez spółkę X.
Dyrektor KIS zgodził się, że po zawarciu umowy tworzącej PGK spółki wchodzące w jej skład tracą podmiotowość podatkową na gruncie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta